Jak dbać o drzwi wewnętrzne

Instrukcja konserwacji drzwi wewnętrznych. Przydatne porady

Żywotność drzwi wewnętrznych w sposób jednoznaczny zależy od serwisowania ich powierzchni i okuć.

Podpowiemy jak prawidłowo serwisować drzwi o różnych powierzchniach wykończeniowych, jak przedłużyć żywotność okuć drzwiowych, jakich materiałów użyć do rutynowej pielęgnacji.

Przestrzeganie banalnych zasad nie zajmie dużo czasu.

Jedna z podstawowych i dobrze znanych zasad – unikać kontaktu powierzchni drzwi z zaprawami, mieszankami, klejami i innymi tego typu materiałami.

Dlatego przed rozpoczęciem prac malarskich lub naprawczych należy odpowiednio zabezpieczyć drzwi:

 1. Zdejmij poszycie drzwi.
 2. Skrzydło i ościeżnicę przykryć folią polietylenową.

Nie używaj taśmy malarskiej na bazie kleju do ochrony powierzchni skrzydła, obudowy i wykończenia: jeśli spróbujesz ją później usunąć, możesz uszkodzić zewnętrzną stronę konstrukcji.

 

W celu zachowania atrakcyjnego wyglądu bramy i odpowiedniej funkcjonalności należy przestrzegać prostych zasad:

 • Nie zaleca się montowania konwencjonalnych drzwi wewnętrznych w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności i szybkich wahaniach temperatury, tj. w saunach, łaźniach parowych i innych.
 • Nie dopuszczaj do umieszczania drzwi w bezpośredniej bliskości urządzeń grzewczych.
 • Nie dopuścić do bezpośredniego kontaktu z wodą i ogniem.
 • Chroń drzwi, szczególnie przeszklone, przed przeciągami: gwałtowne trzaśnięcie drzwiami może spowodować pęknięcie szyby i pogorszenie sztywności konstrukcji drzwi.
 • Unikaj suszenia bielizny na powierzchni drzwi.
 • Każde drzwi są narażone na uderzenie zwierząt domowych: zwierzę może je przegryźć i porysować powierzchnię drzwi.
 • Chronić skrzydło drzwi przed uderzeniami mechanicznymi ciężkimi i spiczastymi przedmiotami.

Przy doborze detergentów, gąbek i ścierek do czyszczenia drzwi kieruj się prostymi zasadami:

 • Nigdy nie używaj urządzeń takich jak skrobaki, gąbki zawierające metal lub sztywne przedmioty z tworzywa sztucznego.
 • Unikaj używania materiałów ściernych i płynów, takich jak olej, rozpuszczalnik, zasady, kwasy, roztwory chlorowane itp.
 • Nigdy nie używaj szmat, gąbek i rękawic nasączonych środkami nieprzeznaczonymi do pielęgnacji mebli, elementów drewnianych lub materiałów wykończeniowych drzwi.
 • Do serwisowania oszklenia drzwi należy używać odpowiednich materiałów do pielęgnacji szkła.

Zalecenia serwisowe zależą od materiału użytego do wykończenia drzwi.

 

Serwis drzwi wykończonych okleiną z naturalnego drewna

Codzienna pielęgnacja i usuwanie kurzu wymaga używania miękkich, czystych i suchych szmat.

Czyszczenie zabrudzeń wymaga użycia specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do mebli i przedmiotów drewnianych, które nie zawierają środków ściernych. Następnie posmaruj drzwi woskiem.

Środek do polerowania mebli poprawi wygląd zewnętrzny drzwi, doda połysku i płaskości powierzchni, zwiększy nasycenie koloru. Lakier utrudni również osadzanie się kurzu na powierzchni drzwi.

Tam, gdzie na powierzchni drzwi pojawiają się drobne rysy lub mikropęknięcia należy zastosować specjalne woski polerskie przeznaczone do powierzchni lakierowanych – zamaskują one mniejsze uszkodzenia i zapobiegną rozprzestrzenianiu się wad.

Serwis drzwi z powłoką plastyczną.

Drzwi wewnętrzne pokryte tworzywami sztucznymi (HDPL, CPL i inne laminaty) są mniej wrażliwe na uderzenia mechaniczne, zmiany temperatury i wilgotności.

Podczas serwisowania tych drzwi należy przestrzegać tych samych zaleceń, jak dla drzwi pokrytych okleiną z naturalnego drewna.

Możliwe jest również użycie pasty do tworzyw sztucznych oraz konwencjonalnej chemii gospodarczej, która nie zawiera środków ściernych.

 

Serwis drzwi lakierowanych emalią.

Rutynowo usuwaj osadzony kurz miękką, czystą i suchą szmatką z mikrofibry. Powierzchnie silnie zanieczyszczone należy czyścić miękką, wilgotną i wyciśniętą szmatką. Następnie wytrzyj powierzchnię suchą szmatką.

 

Serwis okuć drzwiowych.

Okucia do drzwi również wymagają odpowiedniej obsługi.

Zawiasy drzwiowe należy regularnie smarować i czyścić z kurzu – dzięki temu unikniesz skrzypienia i zapewnisz swobodę ruchu skrzydeł drzwi.

Zawiasy należy smarować minimum raz w roku.

Należy również serwisować zamek drzwi. Wszystkie elementy zamka należy smarować minimum raz w roku. Regularne smarowanie elementów zamka pozwala uniknąć korozji.

 

Klamki do drzwi należy wycierać czystymi, suchymi szmatami.

Silnie zanieczyszczone uchwyty należy czyścić gąbką nasączoną środkiem czyszczącym.

Przy doborze środka czyszczącego należy pamiętać, że detergenty zawierające kwasy, zasady i środki ścierne mogą uszkodzić lakier rączki chroniący rączkę przed korozją.

 

Korzystaj z neutralnych detergentów, które doskonale czyszczą metalowe powierzchnie. Następnie wytrzeć czyszczoną powierzchnię do sucha.

Uchwyt może się poluzować w trakcie użytkowania. Można temu zaradzić dokręcając śrubę stożkową (za pomocą klucza imbusowego) znajdującą się pod uchwytem.

Przestrzegaj wyżej wymienionych zasad serwisowania drzwi, aby zapewnić drzwiom atrakcyjny wygląd zewnętrzny i bezproblemowe użytkowanie przez lata.